AMELİYATSIZ GENÇLEŞTİRME TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ
AGTM Uygulamalar
Kırışıklık TedavisiToparlama TedavisiAkne - Skar TedavisiCilt & Vücut BakımıBölgesel ZayıflamaGözenek TedavisiLeke TedavisiAmeliyat İzi SilmeÇatlak TedavisiSelülit TedavisiEpilasyonSağlıklı Yaşam KoçuMedikal Masaj
Çocuklar için Beslenme Önerileri
Geri
Çocuğunuza şekerli gıda verdiğiniz sürece; kan şekeri hızla yükselecek ve hızla tekrar düşecektir. Hızla kan şekeri düştüğü için çocuğunuz tekrar şekerli bir şeyler isteyecektir. Bu yüzden siz şekerli gıda verdikçe çocuğunuz bunu daha çok ister. Ama bu isteği şımarıklıktan değil, şekerinin hızla düşmesinden kaynaklanır. Bu nedenle çocuğunuzun yiyecek alışkanlığını değiştirmek gerekir. Çocuğunuz uyandığında kan şekeri normaldir ve o gün içerisinde şekerli gıdalar vermezseniz canı şeker istemez.

Çocuğunuza şeker içeren gıdalar hiçbir zaman yedirmeyin ama mutlaka yedirmek istiyorsanız; boş mideye çikolata, tatlı, pasta ve ya dondurma gibi gıdaları yedirmeyin. Bunlardan önce mutlaka salata, zeytinyağlı, baklagil ya da proteinden oluşan bir öğün yedirmeye çalışın.

Sabah kahvaltı yerine, çocuğunuza pekmez içirmeyin. Boş mideye tatlı tükettiğiniz zaman kan şekeri hızla yükselecek ve ardından hızla düşecektir. Çocuğunuza pekmez yedirmek istiyorsanız kahvaltıdan sonra yedirin.

Çocuğunuza dışarıda tost, hamburger gibi hazır gıdalar yedirmeyin ama yedirmek istiyorsanız öncesinde mutlaka salata ve ya zeytinyağlı fasulye, ıspanak gibi doğal gıdalar yemesini sağlayın. İçecek yerine şekerli ve gazlı içecekler yerine ayran içmesini telkin edin.

Sınav öncesinde çocuğunuza şeker yedirmeyin. Sınav sırasında çocuğunuzun şekeri düşecektir. Sınav öncesinde çocuğunuzun midesini rahatsız etmeyecek normal bir öğün yedirin.

Çocuğunuza meyvenin suyu yerine meyvenin kendisini yedirin. Eğer bir öğünde çok meyve yemiyorsa gün içerisinde meyve yemesini sağlayın.  Hazır meyve sularından ve ya gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Hazır et ve tavuk aromaları yerine gerçek et ve ya tavuk suyuna çorbalar hazırlayın. Çorbalarınızı mikserden geçirmeyin ya da çok az mikser kullanarak içerisindeki parçaların katı kalmasını sağlayın.

Çocuğunuz sokakta acıktığında ona bisküvi gibi şeker içeren hazır gıdalar vermek yerine, kuruyemiş ya da doğal şekilde kurutulmuş meyveler gibi doğal gıdalar vermeye çalışın.

Sabah kahvaltıda işlenmiş mısır gevreği yerine; gerçek yulaf, çavdar ya da buğday ezmesinin içerisine kurutulmuş dut, kayısı gibi meyveler ve süt ilave ederek kahvaltı yapmasını tercih edin.

Çocuğunuzun midesi doluyken spor yaptırmayın. Yemeğin üzerinden en az 1 saat geçmesi gerektiğini anlatın. Özellikle okullarda antrenman yapmadan hemen önce yemek yememeleri gerektiğini çocuğunuzun öğrenmesi gerekir. 
0216 355 49 88
Copyright © 2014 Vedat Burak Budak AGTM. Tüm hakları saklıdır.