AMELİYATSIZ GENÇLEŞTİRME TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ
AGTM Uygulamalar
Kırışıklık TedavisiToparlama TedavisiAkne - Skar TedavisiCilt & Vücut BakımıBölgesel ZayıflamaGözenek TedavisiLeke TedavisiAmeliyat İzi SilmeÇatlak TedavisiSelülit TedavisiEpilasyonSağlıklı Yaşam KoçuMedikal Masaj
13/07/2010
Bu Kitabı Neden Yazdım?
Geri
BU KİTABI NEDEN YAZDIM?
Bu kitabı gören şeker hastalarının ‘’Yine mi diyabetliler ile ilgili bir kitap!’’ve kilo vermeye çalışan pek çok kişinin de ‘’Bu sefer de diyet pasta kitabımı çıktı?’’ dediğini duyar gibi oluyorum.
 
Özellikle şeker hastalarının diyabetik ve light yiyeceklere iç güvenleri yok ve aslında çok da haklılar. Dışarıdan aldıkları diyabetik ve light yiyeceklerin çoğu,kan şekerlerini normal yiyecekler kadar hızlı yükseltiyor.Bir pastanede,diğer tüm şekerli gıdaların yanında,üç dört tane diyabetik tatlı gördüklerinde ise haklı olarak buna inanmıyorlar.

Bu durumu fark ederek 2007 yılında Diyet Pasta Gıda Ltd.Şti. firmasını ‘’Lighties’’ markası ile kurdum.Sadece şekersiz ve light pasta ile tatlılar üretmek istiyordum.

1,5 yıl boyunca hiç ürün satmadan sadece araştırma yaptık.2 ton civarında hammadde kullandık.Her gün başka reçeteler denedik,olmadı,beğenmedik,çöpe attık.

Aslında bunları ürettikten sonra glütensiz ve şekersiz ürünlerin reçetelerinide yaptık ama satışa sunmadık.

Çalışmanın çok uzun sürmesinin en büyük sebebi hammadde bulmaktı.Örneğin un kullanacaksınız ama hangisi?Sadece tam buğday unu kullanırım demek,maalesef yeterli olmuyor.Günümüzde pek çok un,karışım olarak satılıyor ve içerisinde katkı maddesi,tuz ya da şeker olabiliyor ve bunu öğrenmek için firmadan analiz raporu almak gerekiyor.

Pastacılıkta kuvertür adı verilen ve marketlerde bulunmayan bir tür çikolata kullanılır.Çikolata bir pastanın neredeyse ana ham maddesidir ve şekersizini bulmak çok zordur.Diyelim ki,şekersiz kuvertür çikolata buldunuz.Bu kez de başka sorular devreye giriyor; ’’Bu çikolata hangi tatlandırıcı kullanılarak yapıldı?Kan şekerini yükseltmeye etkisi nedir?’’Bunun gibi, daha pek çok farklı durumu gözetmeniz gerekiyor.

Örneğin kestaneli pasta yapacaksınız ve şekersiz kestane şekeri lazım;tabi ki kendiniz yapacaksınız.Çilekli pasta için şekersiz çilek reçeli kullanmak isterseniz onu da onu da kendiniz  hazırlayacaksınız.Kabaklı pasta için bal kabağından şekersiz kabak tatlısı da yapmanız gerekiyor.

Şu an pastacılıkta kullanılan pek çok hammadde pastanelere hazır gelir.Pastaların dış yüzeyine serilen ve güzel figürlerin yapıldığı kaplama malzemesi şeker hamurudur.Bu hamurlar büyük kovalarda hazır olarak satılır.Yediğiniz pastaların üzerini parlak yapan ve pastanın uzun süre bozulmasını engelleyen dış kaplama malzemesi,mısır şurubundan elde edilen karamel benzeri bir maddedir ve o da kovayla satılır.

İşin sağlık boyuunu sanırım tartışmaya gerek yok çünkü bu maddeler yıllarca bozulmuyor.Dikkat ettiyseniz,çok uzun süredir baklavalar iç şekerlenmiyor.Üzerinden on gün geçse bile aynı baklavayı kurumadan yiyebiliyorsunuz.Bunun sebebi,mısır şurubundan hazır şerbetlerin kullanılmasıdır.Bu sayede baklava ustası şerbeti yaktı ya da baklava bozuldu diye bir sıkıntınız olmuyor.

Pastaların içerisinde yediğiniz kremalar toz halinde alınıyor. Ustalar sadece su ya da süt ile mikserde çırpıyor ve bu yüzden hep aynı lezzete sahip ürünler satın alıyorsunuz. Pastacılık bu sebeple özel bir iş olmaktan çıkıyor. Bugün en iyi toz karıştıran pek çok kişi kendisine ‘’pasta ustası’’diyor.

Peki elinizde,pasta yapmak için şekersiz krema tozu yoksa ne yapacaksınınız? Eski sistemle,süt,un,şeker kaynatmaya başlayacaksınız. Peki şeker yerine hangi  tatlandırıcı kullanacaksınız? Hangi unu kullanacaksınız? Pastanız bittiğinde üzerini ne ile kaplayacaksınız? Kovayla satılan mısır şurubu yok. Pastanın dışını kaplayacağınız ve pastanın üzerini pürüzsüz gösterecek bir kaplama malzemesi de gerekiyor.

Pastaya renk vermek için gıda boyası mı kullanacaksınız yoksa gerçek meyvenin suyundan renk mi elde edeceksiniz? Bir kırmızı rengi tam elde demedik ama franbuazı sıkıp, beyaz çikolata ile hazırlanan kremayla birleştirince rengi çok güzel oluyor.

İşte tüm bunları tek tek yapmak gerektiği için 1,5 yıl durmadan çalıştık.
0216 355 49 88
Copyright © 2014 Vedat Burak Budak AGTM. Tüm hakları saklıdır.